Daburn CRT12-2.5WH-100
CRT12-2.5WH-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT12-2.5WH-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100'
Datasheet Download
CRT12-2.5WH-100.pdf
Availability of CRT12-2.5WH-100
QUANTITY
CRT12-2.5WH-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT12-2.5WH-100
Internal Part NumberEIS-CRT12-2.5WH-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand19/25
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.152" (3.86mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorWhite
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT12-2.5WH-100
Related LinksCRT12-2, CRT12-2.5WH-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT12-2.5WH-100 Details Description
Related parts for CRT12-2.5WH-100
BRACKET UNIVERSAL .390X.453" BRS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 2.5MM 6POS datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 80V 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf