Bourns Inc. CRT1206-BW-2552ELF
CRT1206-BW-2552ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BW-2552ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BW-2552ELF.pdf
Availability of CRT1206-BW-2552ELF
QUANTITY
CRT1206-BW-2552ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BW-2552ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BW-2552ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BW-2552ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BW-2552ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BW-2552ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BW-2552ELF
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 164MBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 18.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf