Bourns Inc. CRT1206-BY-2211ELF
CRT1206-BY-2211ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-2211ELF
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-2211ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-2211ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-2211ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-2211ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-2211ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-2211ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-2211ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-2211ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-2211ELF
Connector Header 9 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 16V 0402 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 250MSPS 36-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf