Bourns Inc. CRT1206-BY-24R9ELF
CRT1206-BY-24R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-24R9ELF
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-24R9ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-24R9ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-24R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-24R9ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-24R9ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-24R9ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-24R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-24R9ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-24R9ELF
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 15A 600V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 16LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf