Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH250BGB10A
MLH250BGB10A picture photo
Mfg. Part Number
MLH250BGB10A
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Datasheet Download
MLH250BGB10A.pdf
Availability of MLH250BGB10A
QUANTITY
MLH250BGB10A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH250BGB10A
Internal Part NumberEIS-MLH250BGB10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure3625.94 PSI (25000 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5 V ~ 6 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure7251.89 PSI (50000 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder, Metal
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH250BGB10A
MLH250BGB10A Details Description
Related parts for MLH250BGB10A
CONN RECEPT 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
SWITCH POWER 250MA 800VAC 6-SMT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM datasheet.pdf
POE SPLITTER 8.25W 3.3V DESKTOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf