Bourns Inc. CRT1206-BY-3481ELF
CRT1206-BY-3481ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-3481ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-3481ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-3481ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-3481ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-3481ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-3481ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-3481ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-3481ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-3481ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-3481ELF
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 1200UH SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 24PF 25V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC POT NV TRIPLE 128POS 8-USOP datasheet.pdf
SENS HALL EFFECT LTCH DGTL 3SIP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.9A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf