Bourns Inc. CRT1206-BY-4120ELF
CRT1206-BY-4120ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-4120ELF
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-4120ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-4120ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-4120ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-4120ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-4120ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-4120ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-4120ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-4120ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-4120ELF
DIODE GEN PURP 400V 200A DO205AC datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 619 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAMERA LINK ASSY 28 AWG 3' datasheet.pdf