Bourns Inc. CRT1206-BY-9100ELF
CRT1206-BY-9100ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-BY-9100ELF
Brief Description
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-BY-9100ELF.pdf
Availability of CRT1206-BY-9100ELF
QUANTITY
CRT1206-BY-9100ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-BY-9100ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-BY-9100ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-BY-9100ELF
Related LinksCRT1206-B, CRT1206-BY-9100ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-BY-9100ELF Details Description
Related parts for CRT1206-BY-9100ELF
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 129 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CIC VERT 13POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 12pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf