Bourns Inc. CRT1206-DW-4751ELF
CRT1206-DW-4751ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-DW-4751ELF
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-DW-4751ELF.pdf
Availability of CRT1206-DW-4751ELF
QUANTITY
CRT1206-DW-4751ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-DW-4751ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-DW-4751ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-DW-4751ELF
Related LinksCRT1206-D, CRT1206-DW-4751ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-DW-4751ELF Details Description
Related parts for CRT1206-DW-4751ELF
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RESISTR KIT 820-13K 1/10W 270PCS datasheet.pdf
RIVET SEMI-TUBE 0.187" BRASS datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HEAT SHRINK PSTH 1 BK 100' SPL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf