Bourns Inc. CRT1206-PV-2002ELF
CRT1206-PV-2002ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT1206-PV-2002ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/8W 1206
Datasheet Download
CRT1206-PV-2002ELF.pdf
Availability of CRT1206-PV-2002ELF
QUANTITY
CRT1206-PV-2002ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT1206-PV-2002ELF
Internal Part NumberEIS-CRT1206-PV-2002ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRT1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT1206-PV-2002ELF
Related LinksCRT1206-P, CRT1206-PV-2002ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT1206-PV-2002ELF Details Description
Related parts for CRT1206-PV-2002ELF
IC OPAMP JFET 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
KIT ELECTRONIC TEST LEAD datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HINGED LID 344X404X37.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN2 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5A 34.7 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 24VDC 80X25MM IP68 datasheet.pdf