Daburn CRT16-5BK-100
CRT16-5BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT16-5BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT16-5BK-100.pdf
Availability of CRT16-5BK-100
QUANTITY
CRT16-5BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT16-5BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT16-5BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.172" (4.37mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage25kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT16-5BK-100
Related LinksCRT16-, CRT16-5BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT16-5BK-100 Details Description
Related parts for CRT16-5BK-100
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 20MLPQ datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.157DIA SILVER datasheet.pdf
OPTOISO 5KV BIPOLAR 8SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA KINTEX-7 676-FBGA datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf