Daburn CRT20-10BK-100
CRT20-10BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT20-10BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT20-10BK-100.pdf
Availability of CRT20-10BK-100
QUANTITY
CRT20-10BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT20-10BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT20-10BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.255" (6.48mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage50kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT20-10BK-100
Related LinksCRT20-1, CRT20-10BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT20-10BK-100 Details Description
Related parts for CRT20-10BK-100
CAP CER 1800PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS MATE-N-LOK NATURL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
4994-15 CUT OFF PUNCH datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SPR CUT PLIERS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
MODULE DIODE 1200V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf