Vicor Corporation V72A24E400BG
V72A24E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A24E400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V72A24E400BG.pdf
Availability of V72A24E400BG
QUANTITY
V72A24E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A24E400BG
Internal Part NumberEIS-V72A24E400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A24E400BG
Related LinksV72A24, V72A24E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A24E400BG Details Description
Related parts for V72A24E400BG
IC SRAM 64KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BOX ABS RED 4.62"L X 3.11"W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.332 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf