Daburn CRT20-10BK-100
CRT20-10BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT20-10BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT20-10BK-100.pdf
Availability of CRT20-10BK-100
QUANTITY
CRT20-10BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT20-10BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT20-10BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand19/32
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.255" (6.48mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage50kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT20-10BK-100
Related LinksCRT20-1, CRT20-10BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT20-10BK-100 Details Description
Related parts for CRT20-10BK-100
GUIDE LIGHT 2.3MM 24POS BK datasheet.pdf
CLINCHER R/A LATCHING HEADER datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
HEADER SINGLE 20POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf