Daburn CRT24-2RD-100
CRT24-2RD-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT24-2RD-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
Datasheet Download
CRT24-2RD-100.pdf
Availability of CRT24-2RD-100
QUANTITY
CRT24-2RD-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT24-2RD-100
Internal Part NumberEIS-CRT24-2RD-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.081" (2.06mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage10kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT24-2RD-100
Related LinksCRT24-, CRT24-2RD-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT24-2RD-100 Details Description
Related parts for CRT24-2RD-100
FIXED IND 8.2UH 3.55A 28 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC LVDS DIFF LINE RCVR 8-MSOP datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M8 4MM PNP NC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" WHT FLOAT NI datasheet.pdf