Daburn CRT24-8BK-100
CRT24-8BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT24-8BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT24-8BK-100.pdf
Availability of CRT24-8BK-100
QUANTITY
CRT24-8BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT24-8BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT24-8BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand19/36
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.201" (5.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage40kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C