Daburn CRT26.2.5BK-100
CRT26.2.5BK-100 picture photo
Mfg. Part Number
CRT26.2.5BK-100
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100'
Datasheet Download
CRT26.2.5BK-100.pdf
Availability of CRT26.2.5BK-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRT26.2.5BK-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT26.2.5BK-100
Internal Part NumberEIS-CRT26.2.5BK-100
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7/34
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.081" (2.06mm)
Jacket (Insulation) Thickness-
Length100' (30.5m)
Voltage12.5kV
Operating Temperature-90°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT26.2.5BK-100
Related LinksCRT26.2, CRT26.2.5BK-100 Datasheet, Daburn Distributor
CRT26.2.5BK-100 Details Description
Related parts for CRT26.2.5BK-100
RACK STEEL 31.5X23X70.3 BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.3A DL SYNC 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf