Copal Electronics CS-4-13NTB
CS-4-13NTB picture photo
Mfg. Part Number
CS-4-13NTB
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP3T SMD GULL 16V
Datasheet Download
CS-4-13NTB.pdf
Availability of CS-4-13NTB
QUANTITY
CS-4-13NTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CS-4-13NTB
Internal Part NumberEIS-CS-4-13NTB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCS-4-13NTB
Standard Package500
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesCS-4
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSP3T
Number of Positions3
Current Rating100mA
Voltage Rating16VDC
Actuator TypeRotary for Tool
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.091" (2.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Pitch0.051" (1.30mm)
WashableYes
Features-
Body MaterialEpoxy
Length0.197" (5.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life-
Electrical Life200 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS-4-13NTB
Related LinksCS-4-, CS-4-13NTB Datasheet, Copal Electronics Distributor
CS-4-13NTB Details Description
Related parts for CS-4-13NTB
CAP CER 27PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ASSY FLOOR-MOUNTING STANDS 48" datasheet.pdf
20AWG 7/28 15PR FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
6POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf