Amphenol Industrial CS3102A-32-64P(119)
CS3102A-32-64P(119) picture photo
Mfg. Part Number
CS3102A-32-64P(119)
Brief Description
CONN RCPT 54POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CS3102A-32-64P(119).pdf
Availability of CS3102A-32-64P(119)
QUANTITY
CS3102A-32-64P(119) Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3102A-32-64P(119)
Internal Part NumberEIS-CS3102A-32-64P(119)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions54
Shell Size - Insert32-64
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3102A-32-64P(119)
Related LinksCS3102A-3, CS3102A-32-64P(119) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3102A-32-64P(119) Details Description
Related parts for CS3102A-32-64P(119)
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 88MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DOUBLE FRAME, NI PLATED, PLASTIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
08P MTA100 CONN ASSY 26AWG datasheet.pdf
1000UF 10V 10X16MM 105C 3000H datasheet.pdf