Amphenol Industrial CS3102A-40-73S
CS3102A-40-73S picture photo
Mfg. Part Number
CS3102A-40-73S
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
CS3102A-40-73S.pdf
Availability of CS3102A-40-73S
QUANTITY
CS3102A-40-73S Order Process
Ship out your order
Specifications of CS3102A-40-73S
Internal Part NumberEIS-CS3102A-40-73S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert40-73
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CS3102A-40-73S
Related LinksCS3102A, CS3102A-40-73S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
CS3102A-40-73S Details Description
Related parts for CS3102A-40-73S
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 880MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf