Citizen Finedevice CSA309-24.576MABJ
CSA309-24.576MABJ picture photo
Mfg. Part Number
CSA309-24.576MABJ
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CSA309-24.576MABJ.pdf
Availability of CSA309-24.576MABJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSA309-24.576MABJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CSA309-24.576MABJ
Internal Part NumberEIS-CSA309-24.576MABJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSA309
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency24.576MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSA309-24.576MABJ
Related LinksCSA309-2, CSA309-24.576MABJ Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CSA309-24.576MABJ Details Description
Related parts for CSA309-24.576MABJ
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 10W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
10207Y ANVIL datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
330UF 400V 30X40MM 85C 5000H datasheet.pdf