Vicor Corporation V110A12T300BL2
V110A12T300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A12T300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W
Datasheet Download
V110A12T300BL2.pdf
Availability of V110A12T300BL2
QUANTITY
V110A12T300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A12T300BL2
Internal Part NumberEIS-V110A12T300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A12T300BL2
Related LinksV110A12, V110A12T300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A12T300BL2 Details Description
Related parts for V110A12T300BL2
CONN JACK .012" NICKEL SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
MINI(OPPOSED BEAM PAIR) DC REV datasheet.pdf
CONN CAP FOR 1S-1B-1D RCPT datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS ANGLED PIN datasheet.pdf