Citizen Finedevice CSA309-5.5296MABJ
CSA309-5.5296MABJ picture photo
Mfg. Part Number
CSA309-5.5296MABJ
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 5.5296MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CSA309-5.5296MABJ.pdf
Availability of CSA309-5.5296MABJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSA309-5.5296MABJ Order Process
Ship out your order
Specifications of CSA309-5.5296MABJ
Internal Part NumberEIS-CSA309-5.5296MABJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSA309
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency5.5296MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSA309-5.5296MABJ
Related LinksCSA309-5, CSA309-5.5296MABJ Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CSA309-5.5296MABJ Details Description
Related parts for CSA309-5.5296MABJ
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC1212D125 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL/W SN datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND REEL 1000' datasheet.pdf
CONN MALE 7POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
2.45MMH MICRO SD HEADER FOR CCI datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TST LD STKG BANA TO ALLI 24" BK datasheet.pdf