Honeywell Sensing and Productivity Solutions CSCA0300A000B15B01
CSCA0300A000B15B01 picture photo
Mfg. Part Number
CSCA0300A000B15B01
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Datasheet Download
CSCA0300A000B15B01.pdf
Availability of CSCA0300A000B15B01
QUANTITY
CSCA0300A000B15B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSCA0300A000B15B01
Internal Part NumberEIS-CSCA0300A000B15B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCSCA-A Series Mating Connector 16/Feb/2013
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCSCA-A
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing300A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 50kHz
Linearity±1%
Accuracy±2%
Voltage - Supply15V
Response Time3µs
Current - Supply (Max)17mA
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSCA0300A000B15B01
CSCA0300A000B15B01 Details Description
Related parts for CSCA0300A000B15B01
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LV QUAD FET BUS SW 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
16POS, MIXED,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf