Comchip Technology CSFMT101-HF
CSFMT101-HF picture photo
Mfg. Part Number
CSFMT101-HF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 1A SOD123H
Datasheet Download
CSFMT101-HF.pdf
Availability of CSFMT101-HF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSFMT101-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of CSFMT101-HF
Internal Part NumberEIS-CSFMT101-HF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F10pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123H
Supplier Device PackageSOD-123H
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSFMT101-HF
Related LinksCSFMT, CSFMT101-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
CSFMT101-HF Details Description
Related parts for CSFMT101-HF
CONN RING 14-18AWG #10 TIN CRIMP datasheet.pdf
MODULE DROPIN FOR XE1203F 433MHZ datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS DIP PCB IDC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 5W 400MA TO39 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DBL KEY 2 IN FLEXIBLE ACTUATOR datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 100W datasheet.pdf