Central Semiconductor Corp CSHD6-60C TR13
CSHD6-60C TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CSHD6-60C TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
CSHD6-60C TR13.pdf
Availability of CSHD6-60C TR13
QUANTITY
CSHD6-60C TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSHD6-60C TR13
Internal Part NumberEIS-CSHD6-60C TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSHD6-60C TR13
Related LinksCSHD6-6, CSHD6-60C TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CSHD6-60C TR13 Details Description
Related parts for CSHD6-60C TR13
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 37.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PLUG GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf