Omron Automation & Safety CSK6-YW-DC24
CSK6-YW-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
CSK6-YW-DC24
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER 6 CHAR 24V PANEL MOUNT
Datasheet Download
CSK6-YW-DC24.pdf
Availability of CSK6-YW-DC24
QUANTITY
CSK6-YW-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSK6-YW-DC24
Internal Part NumberEIS-CSK6-YW-DC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesCSK
TypeTotalizer
Operating ModeUp
Count Rate20Hz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6
Display TypeDecade Wheel
Display Characters - Height0.157" (4.00mm)
Input TypeVoltage
Output Type-
Voltage - Supply24VDC
ResetFront Panel
Panel Cutout DimensionsRectangular - 49.00mm x 28.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-10°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSK6-YW-DC24
Related LinksCSK6-Y, CSK6-YW-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
CSK6-YW-DC24 Details Description
Related parts for CSK6-YW-DC24
QUADRATURE DECODER/COUNTER INTER datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 5-6 AWG datasheet.pdf
IC PWM BUCK BST FLYBCK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA 44-SSOP datasheet.pdf