Cardinal Components CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18 picture photo
Mfg. Part Number
CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC-49S
Datasheet Download
CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18.pdf
Availability of CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
Internal Part NumberEIS-CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseHC-49S
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
Related LinksCSM1Z-ARB2C, CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18 Datasheet, Cardinal Components Distributor
CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18 Details Description
Related parts for CSM1Z-ARB2C5-60-8.0D18
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
TRK2,5OG datasheet.pdf
LED 7SEG .40" SGL 660NM SRED CC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTER CUB3 CHASSIS MT datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V JB 0504 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf