Stackpole Electronics Inc. CSR0402FK50L0
CSR0402FK50L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0402FK50L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CSR0402FK50L0.pdf
Availability of CSR0402FK50L0
QUANTITY
CSR0402FK50L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0402FK50L0
Internal Part NumberEIS-CSR0402FK50L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductCSR0402 Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0402FK50L0
Related LinksCSR040, CSR0402FK50L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0402FK50L0 Details Description
Related parts for CSR0402FK50L0
RES SMD 300K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR SGL 1200V SOT-227B datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
FIXED IND 320NH 68A 0.18 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LAMP C6A datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf