Nichicon UFG1H471MHM1TO
UFG1H471MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UFG1H471MHM1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFG1H471MHM1TO.pdf
Availability of UFG1H471MHM1TO
QUANTITY
UFG1H471MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1H471MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UFG1H471MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1H471MHM1TO
Related LinksUFG1H47, UFG1H471MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1H471MHM1TO Details Description
Related parts for UFG1H471MHM1TO
CONN CIC FFC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VOLTAGE MON 20TSSOP datasheet.pdf
IC POWER INTERFACE SW 20WQFN datasheet.pdf
OSC VCXO 60.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 23POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
JCASE MODULE RB datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 25POS datasheet.pdf