Vishay Semiconductor/Diodes Division BZW04-154B-E3/54
BZW04-154B-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BZW04-154B-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
Datasheet Download
BZW04-154B-E3/54.pdf
Availability of BZW04-154B-E3/54
QUANTITY
BZW04-154B-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZW04-154B-E3/54
Internal Part NumberEIS-BZW04-154B-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZW04-154B-E3/54
Related LinksBZW04-15, BZW04-154B-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZW04-154B-E3/54 Details Description
Related parts for BZW04-154B-E3/54
CONN JACK RCA R/A METAL ORG PCB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE DAC5682Z datasheet.pdf
CONN HEADER 128POS R/A T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 10W datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf