Stackpole Electronics Inc. CSR0603FKR250
CSR0603FKR250 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0603FKR250
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
CSR0603FKR250.pdf
Availability of CSR0603FKR250
QUANTITY
CSR0603FKR250 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0603FKR250
Internal Part NumberEIS-CSR0603FKR250
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0603FKR250
Related LinksCSR060, CSR0603FKR250 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0603FKR250 Details Description
Related parts for CSR0603FKR250
CONN HEADER 52POS 1.27MM R/A AU datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QSOP datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROCESS METER/VOLTMETER 0-10VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf