Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR215
CSR0805FKR215 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR215
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.215 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR215.pdf
Availability of CSR0805FKR215
QUANTITY
CSR0805FKR215 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR215
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR215
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR215
Related LinksCSR080, CSR0805FKR215 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR215 Details Description
Related parts for CSR0805FKR215
FIXED IND 2.2MH 104MA 33.8 OHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 78A PLUS247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 23A TO252 datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX FLEXIBILITY SINGL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE SKT datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 70MA SMD datasheet.pdf