TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-61PW
MS3474L24-61PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-61PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474L24-61PW.pdf
Availability of MS3474L24-61PW
QUANTITY
MS3474L24-61PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-61PW
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-61PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-61PW
Related LinksMS3474L, MS3474L24-61PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-61PW Details Description
Related parts for MS3474L24-61PW
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 5V SERIAL 14-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT BLACK datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC SPST 150MA 25V datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 208/20 V0 datasheet.pdf
395233006 + IMPRINTING (80-75) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
2 A, High-Side P-Channel Switch with Current Limit and Thermal Shutdown IC datasheet.pdf