Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR330
CSR0805FKR330 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR330
Brief Description
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR330.pdf
Availability of CSR0805FKR330
QUANTITY
CSR0805FKR330 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR330
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR330
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR330
Related LinksCSR080, CSR0805FKR330 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR330 Details Description
Related parts for CSR0805FKR330
IC DIGITAL POT 10K 64TP 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONTACT CRIMP MALE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf