Stackpole Electronics Inc. CSR0805FKR430
CSR0805FKR430 picture photo
Mfg. Part Number
CSR0805FKR430
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
CSR0805FKR430.pdf
Availability of CSR0805FKR430
QUANTITY
CSR0805FKR430 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR0805FKR430
Internal Part NumberEIS-CSR0805FKR430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR0805FKR430
Related LinksCSR080, CSR0805FKR430 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR0805FKR430 Details Description
Related parts for CSR0805FKR430
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
PHOTO SENSOR THRU-BEAM 25M datasheet.pdf
IC GATE ULP UNIV 2-INP 6MICROPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 600MA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf