Stackpole Electronics Inc. CSR1206JT50L0
CSR1206JT50L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR1206JT50L0
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CSR1206JT50L0.pdf
Availability of CSR1206JT50L0
QUANTITY
CSR1206JT50L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR1206JT50L0
Internal Part NumberEIS-CSR1206JT50L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR1206JT50L0
Related LinksCSR120, CSR1206JT50L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR1206JT50L0 Details Description
Related parts for CSR1206JT50L0
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC DSC 32KB datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
GIC 2.5 W PLUG HSG 3P RED datasheet.pdf