Stackpole Electronics Inc. CSR1206JTR100
CSR1206JTR100 picture photo
Mfg. Part Number
CSR1206JTR100
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
CSR1206JTR100.pdf
Availability of CSR1206JTR100
QUANTITY
CSR1206JTR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR1206JTR100
Internal Part NumberEIS-CSR1206JTR100
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR1206JTR100
Related LinksCSR120, CSR1206JTR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR1206JTR100 Details Description
Related parts for CSR1206JTR100
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.9MM 5V datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 15V 4A datasheet.pdf