KEMET CSR13G226KP
CSR13G226KP picture photo
Mfg. Part Number
CSR13G226KP
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
CSR13G226KP.pdf
Availability of CSR13G226KP
QUANTITY
CSR13G226KP Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR13G226KP
Internal Part NumberEIS-CSR13G226KP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTray
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.922" L (8.92mm x 23.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR13G226KP
Related LinksCSR13, CSR13G226KP Datasheet, KEMET Distributor
CSR13G226KP Details Description
Related parts for CSR13G226KP
FIXED IND 120NH 630MA 200 MOHM datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 0.43" HER CC RHDP datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
T30R BLUE ETFE TIE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO35 datasheet.pdf