Stackpole Electronics Inc. CSR2010FT25L0
CSR2010FT25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR2010FT25L0
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSR2010FT25L0.pdf
Availability of CSR2010FT25L0
QUANTITY
CSR2010FT25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2010FT25L0
Internal Part NumberEIS-CSR2010FT25L0
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.100" W (5.00mm x 2.54mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2010FT25L0
Related LinksCSR201, CSR2010FT25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR2010FT25L0 Details Description
Related parts for CSR2010FT25L0
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 1300VAC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 30A 8DFN datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf