Riedon CSR25120R04F
CSR25120R04F picture photo
Mfg. Part Number
CSR25120R04F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CSR25120R04F.pdf
Availability of CSR25120R04F
QUANTITY
CSR25120R04F Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR25120R04F
Internal Part NumberEIS-CSR25120R04F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR25120R04F
Related LinksCSR251, CSR25120R04F Datasheet, Riedon Distributor
CSR25120R04F Details Description
Related parts for CSR25120R04F
ACCY SLEEVE FOR 26AWG BIT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC LATCH UHS D 3-STATE SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf