Vishay/Dale RN65C5622FBSL
RN65C5622FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5622FBSL
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5622FBSL.pdf
Availability of RN65C5622FBSL
QUANTITY
RN65C5622FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5622FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C5622FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5622FBSL
Related LinksRN65C5, RN65C5622FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5622FBSL Details Description
Related parts for RN65C5622FBSL
CONN HEADER 2POS 10MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 565NM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 24" WHT JACKP datasheet.pdf