Stackpole Electronics Inc. CSR2512FT47L0
CSR2512FT47L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512FT47L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.047 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSR2512FT47L0.pdf
Availability of CSR2512FT47L0
QUANTITY
CSR2512FT47L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512FT47L0
Internal Part NumberEIS-CSR2512FT47L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.047
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512FT47L0
Related LinksCSR251, CSR2512FT47L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR2512FT47L0 Details Description
Related parts for CSR2512FT47L0
CONN RING TONG 26-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE ASSEM RG179 BNC TO MCX R/A datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 24MM datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1000W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100MSPS 10SON datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER OT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A DO214AA datasheet.pdf