Stackpole Electronics Inc. CSR2512FTR100
CSR2512FTR100 picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512FTR100
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSR2512FTR100.pdf
Availability of CSR2512FTR100
QUANTITY
CSR2512FTR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512FTR100
Internal Part NumberEIS-CSR2512FTR100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512FTR100
Related LinksCSR251, CSR2512FTR100 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR2512FTR100 Details Description
Related parts for CSR2512FTR100
RES ARRAY 15 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 29POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 272PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf