Stackpole Electronics Inc. CSR2512FTR500
CSR2512FTR500 picture photo
Mfg. Part Number
CSR2512FTR500
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSR2512FTR500.pdf
Availability of CSR2512FTR500
QUANTITY
CSR2512FTR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSR2512FTR500
Internal Part NumberEIS-CSR2512FTR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSR2512FTR500
Related LinksCSR251, CSR2512FTR500 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSR2512FTR500 Details Description
Related parts for CSR2512FTR500
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 8700UF 150V SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 7.5A SOP-8 ADV datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 1/4W 0201 datasheet.pdf
AS-N-345 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN RA datasheet.pdf