Stackpole Electronics Inc. CSRF2512FT12L0
CSRF2512FT12L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRF2512FT12L0
Brief Description
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CSRF2512FT12L0.pdf
Availability of CSRF2512FT12L0
QUANTITY
CSRF2512FT12L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRF2512FT12L0
Internal Part NumberEIS-CSRF2512FT12L0
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.012
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRF2512FT12L0
Related LinksCSRF251, CSRF2512FT12L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRF2512FT12L0 Details Description
Related parts for CSRF2512FT12L0
CONN RECEPT 6POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOD-4 REC.CONTACT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RUBBER BOOT WITH TILT STAND datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 200V TO-94 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 104MM datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 30A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf