Stackpole Electronics Inc. CSRN2010FT15L0
CSRN2010FT15L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010FT15L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010FT15L0.pdf
Availability of CSRN2010FT15L0
QUANTITY
CSRN2010FT15L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010FT15L0
Internal Part NumberEIS-CSRN2010FT15L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010FT15L0
Related LinksCSRN201, CSRN2010FT15L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010FT15L0 Details Description
Related parts for CSRN2010FT15L0
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 16 AXIS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MODULE MALE 12POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 189W TO247 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf