Stackpole Electronics Inc. CSRN2010FT39L0
CSRN2010FT39L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010FT39L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.039 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010FT39L0.pdf
Availability of CSRN2010FT39L0
QUANTITY
CSRN2010FT39L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010FT39L0
Internal Part NumberEIS-CSRN2010FT39L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistor
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSRN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.039
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010FT39L0
Related LinksCSRN201, CSRN2010FT39L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010FT39L0 Details Description
Related parts for CSRN2010FT39L0
IC COMPARATOR SGL 5.5V SSOP-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 109VC 1.5KE datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC VOLT MON 100V DUAL 16QFN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf