Stackpole Electronics Inc. CSRN2010FTR390
CSRN2010FTR390 picture photo
Mfg. Part Number
CSRN2010FTR390
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CSRN2010FTR390.pdf
Availability of CSRN2010FTR390
QUANTITY
CSRN2010FTR390 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSRN2010FTR390
Internal Part NumberEIS-CSRN2010FTR390
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSRN2010FTR390
Related LinksCSRN201, CSRN2010FTR390 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSRN2010FTR390 Details Description
Related parts for CSRN2010FTR390
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
SOCKET W/CLIP SCRW DIN HG3 RELAY datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0605 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR/W SN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf