CUI Inc. CSS-73B16K-SMT
CSS-73B16K-SMT picture photo
Mfg. Part Number
CSS-73B16K-SMT
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD
Datasheet Download
CSS-73B16K-SMT.pdf
Availability of CSS-73B16K-SMT
QUANTITY
CSS-73B16K-SMT Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS-73B16K-SMT
Internal Part NumberEIS-CSS-73B16K-SMT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBuzzer Overview
RoHS InformationCSS-73B16K-SMT Cert of Compliance
Featured ProductBuzzers and Audio Alerts
3D ModelCSS-73B16K-SMT
PCN Part NumberSMT Suffix 04/Apr/2013
Standard Package1,000
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesCSS
PackagingTape & Reel (TR)
Driver CircuitryTransducer, Externally Driven
TechnologyMagnetic
Input Typezero-peak Signal
Voltage - Rated3.6Vo-p
Voltage Range2.5 ~ 4.5V
Frequency2.73kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level87dB @ 3.6V, 10cm
Current - Supply100mA
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
WashableNo
Port LocationSide
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder Pads
Size / Dimension8.5mm L x 8.5mm W x 4.3mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS-73B16K-SMT
Related LinksCSS-73B, CSS-73B16K-SMT Datasheet, CUI Inc. Distributor
CSS-73B16K-SMT Details Description
Related parts for CSS-73B16K-SMT
RES 430 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12.5A 4.02 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG CLEAR 1000' datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf